top of page

Contakids
 

foto-strona.jpg

Contakids jest metodą pracy z ciałem stworzoną przez izraelskiego tancerza, choreografa i pedagoga Itaya Yatuva przeznaczoną dla rodzin z małymi dziećmi. W metodzie działamy poprzez cielesny kontakt i zabawę. Istotnymi elementami, nad którymi pracujemy są:
 

  • budowa relacji opartej na bliskiej więzi między rodzicem a dzieckiem,

  • wspieranie dziecka w rozwoju motorycznym dzięki wsparciu osoby dorosłej,

  • ośmielanie do podejmowania działań ruchowych poprzez zabawę,

  • eksplorowanie upadku, jako czynnika dodającego odwagi i stanowiącego element zabawowy poprzez podejmowane ryzyko.


Contakids to rodzaj bliskiego spotkania między rodzicem a dzieckiem lub całą rodziną, w której każdy pracuje we własnym tempie i wg własnych potrzeb i w trakcie którego skupiamy się tylko na sobie, relacji i cielesności. To również rodzaj społecznej fiesty, możliwości podpatrywania innych dzieci, przekraczania swoich ograniczeń poprzez akceptację grupy oraz ćwiczenia angażujące innych.
 

Międzynarodowa strona o metodzie:
http://www.contakids.com/

„Contakids - improwizacja dla dzieci” - Z Anną Wańtuch rozmawia Anna Królica i Adam Kamiński,  w ramach Przewodnika  Taniec.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku +/- 18 miesięcy – 5/6lat. Nie są to sztywne ramy zwłaszcza
w przy
padku, gdy uczestniczy jeszcze rodzeństwo. W tej sytuacji bardzo często starsze dziecko przejmuje rolę opiekuna i ćwiczy „jak” rodzic. Sugerowany wiek został podany ze względu na posiadanie kluczowych umiejętności, takich jak samodzielne poruszanie się oraz rozumienie prostych komunikatów. Drugim aspektem jest potrzeba kontaktu z rodzicem, która powyżej 5 roku życia zamienia się w potrzebę przebywania raczej wśród rówieśników, ale uznajemy zasadę, że każde dziecko przechodzi różne etapy w różnym czasie i ma za sobą różne doświadczenia dlatego ramy wiekowe są jedynie orientacyjne.

Czytelnia

bottom of page