top of page

To jest moja opowieść o Mleczarce. Jestem artystką poruszającą w swoich pracach wątki macierzyńskie. Cokolwiek próbujemy powiedzieć lub zrobić, nie jest to traktowane poważnie. Gdy rozpoczęłam własnoręczną rezydencję pod hasłem oporu i ulgi według zestawu ze strony An Artist Residency in Motherhood, chciałam stworzyć wizualne (zdjęciowe i wideo) postulaty dotyczące tego, czego jako matki artystki potrzebujemy by tworzyć. W wielu przypadkach przeszkody, z którymi się zmagamy mają charakter kulturowy, społeczny i polityczny.

 

Wykorzystuję mleko jako materiał odżywiający. Matki karmią ziemię, więc użyłam mleka, aby nakarmić siebie i swoją twórczość jako matka. W swoim pierwszym zdjęciu próbnym próbowałam oddać zdanie: Traktuj nas poważnie i po wrzuceniu na facebooka i instagrama zdjęcia moich ust

z rozlewającym się mlekiem dostałam naganę za złamanie polityki seksualnej i groźbę zawieszenia konta. To kolejny przykład systemowego wykluczania matek z przestrzeni publicznej i tego, że często jesteśmy wymazywane, bo społeczeństwo nadaje motywom macierzyńskim konotacje seksualne.

To nie nasza wina, że zawstydza cię, gdy widzisz usta kobiety wypełnione płynem, a algorytm nie rozpoznaje mleka tylko spermę ( czy to nie oczywiste, że powinna to być sperma?). Nauczmy się innego znaczenia naszych ust, pozwól naszym ustom być otwartymi i odżywmy ziemię zdjęciami oporu i ulgi.

Aby wesprzeć ten pomysł, udostępnij zdjęcie swoich mlecznych ust z hasztagiem #TakeUSseriously.

W swoich pracach posługuję się ideą nadmiaru, która w tym przypadku nabrała również znaczenia oporu wobec cenzury. Dlatego dodałam kilka warstw, które są wymienione w instrukcji do zdjęcia: 

  • Weź szklankę mleka

  • Zrób wąsy z mleka

  • Miej mleko na ustach i z ust

  • Dodaj zdanie : To tylko szklanka mleka

  • Użyj hasztagu #TakeUSseriously

  • Dodaj kilka słów wyjaśniających, dlaczego uważasz, że ma to znaczenie dla Twojej osobistej perspektywy (opcjonalnie).

Na zaproszenie odpowiedziały następujące artystki: 
Alicja Korek 
Treat-is-seriously2.jpg

Performerka, careformerka (koncept jej autorstwa, łączący sztukę performance z "care", czyli opieką, troską międzygatunkową), ekofeministka, kuratorka. Od wielu lat związana z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Performance na Martynice.

https://www.instagram.com/alicja_korek/

https://www.fiap-martinique.com/

Anna Maria Brandys
Treat-is-seriously5_edited.jpg
Treat-is-seriously4_edited.jpg

Doktora sztuki, adiunktka w I Pracowni Rysunku Profesor Joanny Imielskiej na WEAiK Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu . Prezeska Fundacji Jak Malowana, współtwórczyni Domu Bajek i Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu. Stypendystka MKiDN. Nagrodzona m.in. na VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa

i Tkaniny Unikatowej czy 7 Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko. Od lat zaangażowana w działalność animacyjną i edukacyjną na terenie Poznania, co doceniono, przyznając jej dwukrotnie m.in. stypendium Miasta Poznania. Prywatnie mama Marysi i Zosi, która swoją praktyką zawodową udowadnia, że rodzicielstwo nie wyklucza z uczestnictwa

w kulturze.

Katarzyna Grysko
Treat-is-seriously1.jpg
Treat-is-seriously3.jpg

Tancerka, arteterapeutka, edukatorka kultury. Kasia wykorzystuje narzędzia terapii tańcem, analizy ruchu wg Rudolfa Labana, choreoterapii i tańca terapeutycznego. Jej praca skupia się na zintegrowaniu ciała, umysłu oraz ekspresji poprzez ruch.o Piszę listy do swojego Ciała, poruszam się i zapraszam do poruszeń.o Mądrość ciała wykorzystuję do pogłębiania kontaktu ze sobą i relacji z drugim człowiekiem.o "Gdybym żyła w Średniowieczu, zapewne byłabym wagabundą. Nie wyobrażam sobie życia bez wędrowania, tańca, muzyki i kontaktu z ludźmi i naturą.

"Facebook: @Listopadowyprojekt / www.listopadowyprojekt.pl

Josef Ka
Treat-is-seriously7.jpg

Międzynarodowa performerka, artystka wizualna i dźwiękowa. Josef Ka łączy w różnorodne wpływy – od tańca Butoh po teorię kina – z dziesięcioleciami nomadycznych podróży po świecie, aby stworzyć odważną, bardzo osobistą sztukę site-specific.
Tematyka prac Josef Ka rozciąga się od badania miejsca ludzkiego ciała we współczesnej rzeczywistości po badanie ciała wewnętrznego jako systemu reprezentatywnego dla naszego ludzkiego i postludzkiego rodzaju.

Jej praktyka artystyczna często aktywnie zaprasza widza w swego rodzaju prywatną zadumę, czyniąc ją głęboko partycypacyjną; aktywnie współpracuje zarówno ze swoją publicznością, jak i z szeroką gamą innych artystów eksperymentalnych.
Oprócz własnej twórczości Josef Ka jest kuratorką regularnych cykli wydarzeń i wystaw w swojej helsińskiej przestrzeni – Galerii Sauna – oraz prowadzi zajęcia z teorii i praktyki sztuki performance. Jest także pomysłodawczynią NAJGORSZEGO TEATRU i swojego systemu treningu personalnego KA-JOGA.

https://eskargoeskargo.com @josefkartist

Treat-is-seriously6.jpg
Magdalena Daniec 
bottom of page