top of page

To jest moja opowieść o Mleczarce. Jestem artystką poruszającą w swoich pracach wątki macierzyńskie. Cokolwiek próbujemy powiedzieć lub zrobić, nie jest to traktowane poważnie. Gdy rozpoczęłam własnoręczną rezydencję pod hasłem oporu i ulgi według zestawu ze strony An Artist Residency in Motherhood, chciałam stworzyć wizualne (zdjęciowe i wideo) postulaty dotyczące tego, czego jako matki artystki potrzebujemy by tworzyć. W wielu przypadkach przeszkody, z którymi się zmagamy mają charakter kulturowy, społeczny i polityczny.

 

Wykorzystuję mleko jako materiał odżywiający. Matki karmią ziemię, więc użyłam mleka, aby nakarmić siebie i swoją twórczość jako matka. W swoim pierwszym zdjęciu próbnym próbowałam oddać zdanie: Traktuj nas poważnie i po wrzuceniu na facebooka i instagrama zdjęcia moich ust

z rozlewającym się mlekiem dostałam naganę za złamanie polityki seksualnej i groźbę zawieszenia konta. To kolejny przykład systemowego wykluczania matek z przestrzeni publicznej i tego, że często jesteśmy wymazywane, bo społeczeństwo nadaje motywom macierzyńskim konotacje seksualne.

To nie nasza wina, że zawstydza cię, gdy widzisz usta kobiety wypełnione płynem, a algorytm nie rozpoznaje mleka tylko spermę ( czy to nie oczywiste, że powinna to być sperma?). Nauczmy się innego znaczenia naszych ust, pozwól naszym ustom być otwartymi i odżywmy ziemię zdjęciami oporu i ulgi.

Aby wesprzeć ten pomysł, udostępnij zdjęcie swoich mlecznych ust z hasztagiem #TakeUSseriously.

W swoich pracach posługuję się ideą nadmiaru, która w tym przypadku nabrała również znaczenia oporu wobec cenzury. Dlatego dodałam kilka warstw, które są wymienione w instrukcji do zdjęcia: 

  • Weź szklankę mleka

  • Zrób wąsy z mleka

  • Miej mleko na ustach i z ust

  • Dodaj zdanie : To tylko szklanka mleka

  • Użyj hasztagu #TakeUSseriously

  • Dodaj kilka słów wyjaśniających, dlaczego uważasz, że ma to znaczenie dla Twojej osobistej perspektywy (opcjonalnie).

bottom of page